2010. március 21., vasárnap

ismét Londonban 3.



A Globe - "Színház az egész világ"

Amikor reggel kinéztünk az ablakon, láttuk, hogy ragyogóan süt a nap. Az éjszaka folyamán jól kieste magát, nyoma sem volt felhőnek az égen. Amikor kiléptünk a szálló ajtaján hideg szél csapott az arcunkba. A szikrázó napsütés ellenére hűvös maradt az idő.

Vidáman indultunk a városba, kellemes és fontos meghívásnak tettünk eleget, a Globe színházat látogattuk meg. Metróval elmentünk a Waterloo pályaudvarig, majd ott buszra szálltunk. Miutánleszálltunk a buszról, egy rövid sétával elértük Shakespeare körszinházát. Igyekeztünk be az épületbe, mivel itt a Temze partján még erősebben fújt a szél.


Amíg a színháztúrára vártunk, az előtérben elhelyezett kiállítást néztük meg. Egy vitrinben színházi kellékeket és kosztűmöket láttunk, amelyek a leghíresebb Shakespeare művekben játszott fontos szerepet.

Engem leginkább egy hatalmas fa fogott meg, amelyet többek között a Szent Iván éji álomban is használtak. Csodálatos érzés volt alatta állni.

Miután alaposan körülnéztünk, megérkezett a vezetőnk, és elindultunk a Globe felfedezésére.

Londonban már a 16. században is élénk színházi élet zajlott. A szinházak egészeten 1598-ig a Temze északi oldalán, a dokkok környékén voltak. I. Erzsébet rendeletére a színházakat megszüntették. Ekkor bontottá le a The Theatra épületét is, melynek anyagából egy évvel később felépítették a Globet. Ez a színház 14 évig működött, míg 1613-ban tűz martaléka lett. A tűz után azonnal ujjáépítették, mígnem 1642-ben a kormány bezáratta.

Egy amerika szinész-rendező Sam Wanamaker egy 1949-es londoni látogatása során - miután hiába kereste Shakespeare színházát, elhatározta, hogy újjápítteti. 1970-ben egy alapítványt hozott létre, amely felkarolta terveit, és több éves kutatási munkát követően 1993-ban megkezdték a munkálatokat, amely négy évig tartott.

A ma látható és látogatható épület az eredeti színház pontos mása, ahol rendszeresen tartanak színházi bemutatókat. Évente mintegy 250 ezer néző élvezheti a bemutatott Shakespeare műveket. A színház nézőtere 1600 személynek ad helyet. A jegyek ára igen különböző, a színpad előtti állóhelyek 5 Fontba kerülnek, a galériára 15, 22, 29 és 35 Fontért lehet jegyet váltani.

A látogatóközponton és a színházi bemutatókon kívül van még egy fontos feladata a Globenak, az oktatás, Shakespeare műveinek megismertetése a fiatalokkal.

Színházi körsétánk az udvaron kezdődött. Az egyik kapun keresztül beléptünk a Globe nézőterére.

Megálltunk a színpad előtt és megcsodáltuk a csodálatos festett díszleteket.

A díszpályok ugyancsak különleges festéssel vannak díszítve.

Kipróbáltunk néhány páholyt is, hátha legközelebb a nyári szezonban jutunk el Londonba, és talán lehetőségünk lesz megnézni egy darabot. A színházi előadások májustól októberig zajlanak.

A szinházban tett látogatást követően átsétáltunk a túlpartra, hogy megnézzük a Szent Pál katedrálist.

Sajnos csak kívülről tudtuk megcsodálni, mivel éppen látogatási szünet volt, akkor zárták a kapukat, amikor odaértünk. Mivel korábban már többször is voltunk benn, ezért nem keseredtünk el, hogy módosítani kellett a programunkat.

A délután folyamán csak úgy keresztül-kasul sétálgattunk a városban. Este a Regent Streeten nézegettük a kirakatokat, főként az ajándékboltok kínálatát.

Vacsorázni ismét a Totenham Pub-ba tértünk be. Ezúttal Beefsteakkel próbálkoztunk, majd megállapítottuk, hogy jobban jártunk volna, ha a jól bevált Fish and Chipset választjuk. A London Pride viszont nagyszerű volt.



2010. március 20., szombat

Ismét Londonban 2.





Egy izgalmas szombat

A szállón elfogyasztott gyors reggeli után magunkhoz vettük az otthonról hozott mazsolát, valamint egy maréknyi tisztított dióbelet, és elindultunk a Kensington parkba. Az időjárás most is kegyes volt hozzánk, a tavon vidáman sütkéreztek a hattyúk, felettük vijjogó sirályok köröztek.

Néhány hattyú kitotyogott a partra, hogy a járókelők által hozott kenyérfalatkákat felcsipedje. Furcsa, hogy a vízben oly kecses állatok a szárazföldön esetlenül csetelenek-botlanak. A parkon keresztülsétálva értük el a Kensington palota fekete-arany kovácsoltvas kapuját.

A kerítéstől nem messze, még a külső oldalon Viktoria királynő fehér szobra őrködött.

A kerítésen belül egy szépen gondozott udvarra értünk, ahol számos mókuscsalád él. A mókusok szívesen veszik, ha a látogatók kedveskednek nekik egy kis csemegével. Hamarosan felfedezték a mi mókuscsemegés zacskónkat is. Elég volt csak megcsörgetnünk, és máris fél tucat mókusfej emelkedett ki a fűből. A következő csörgetésre már mindannyian felénk rohantak. Falánkságuk túltett félénkségükön, és egy finom falat kedvéért még a zsebembe vagy táskámba is képesek voltak belekukkantani.

Beléptünk a palotába. Az első részben a királynő és herceg hivatalos ceremóniákon használt koronázási palástját és koronáját láthattuk.

A palota utolsó lakója a tragikusan elhúnyt Diana hercegnő volt. A legtöbb kiállítás darab az ő személyéhez kötődik. Egy hatalmas üveg vitrinben legalább egy tucat estélyi ruhát láttam, melyeket a hercegnő viselt különféle alkalmakkor. Mind csodálatosak voltak. A hercegnő igazi manöken alkat volt, magas és vékony.

Ilyen elegáns és csodálatos ruhákat még soha sehol nem láttam. A hercegnő minden ruhát csak egy alkalommal viselt.

Az estélyi ruhák megcsodálását követően átsétáltunk egy másik szárnyba, ahol Erzsébet királynő ötvenes-hatvanas évekből fennmaradt ruhái voltak kiállítva. Ezek teljesen más szabású és jellegű ruhák voltak. Egyiken barna csokoládéfoltok éktelenkedtek. Feltehetőleg valamelyik gyermeke csöppögtette rá a fagylaltját.

Tovább haladva egy etikett terembe értünk. Itt a padlóra felfestett lábnyomok mutatták, hogyan kell táncolni az angol keringőt. Ugyanitt két asztalon szemléltették a helyes terítékhasználatot. Az egyik asztalon egy egyszerű hétköznapi ebédhez terítettek. Itt viszonylag kevés evőeszköz és pohár volt az asztalon. Hasonlított egy polgári család ünnepi ebédhez megterített asztalához, ahol előételt, vagy levest, főfogást és desszertet szolgálnak fel. Ebéd előtt isznak egy apperitivet, közben vizet és bort.

A másik asztalnál a tányérok jobb és bal oldalán legkevesebb 5-5 evőeszköz volt, és még a tányér mögött is volt vagy három. Pohárból is legalább hat darabot számoltam meg. Ezt a terítéket hivatalos fogadásokon használták.

Egy kisebb terem néhány vitrinjében férfiak - feltehetőleg a herceg - által használt nyakkendők, manjetta gombok, zsebkendők és régebbi inggallérok voltak. Még végigmentünk néhány kiállítási termen, ahol 19. századi használati tárgyakat láttunk. Innen egy lépcsőházba kerültünk, amely átvezetett az épület másik szárnyába. Ez sokkal érdekesebb volt, mint az előző rész.

Ebben a szárnyban lakott ugyanis Viktoria királynő. Láthattuk az ágyát, a gyermeke bölcsőjét és más egyéb berendezési tárgyait.

Az egyik átjáróban egy érdekes ruhát pillantottunk meg, amelyet még I. Erzsébet viselt. El nem tudom képzelni, hogyan lehetett benne mozogni, egy székre leülni vagy beszállni a hintóba.

Nagyon tetszett a kiállítás és maga a palota is. Az ajándékboltban még vettünk két üvegből készült angyalkát a karácsonyfára, majd elindultunk a Dominion színházba, hogy végre megnézzük-hallgassuk a We will rock you című musicalt.

Az ebédre már alig maradt időnk, a színházzal szemben lévő egyik gyorsétteremben ettünk egy hamburgert.

Az előadás fantasztikusan jó volt. A Queen együttes szinte összes ismert számát előadták. Azt hiszem 25 vag 26 szám szerepelt benne egy jó kis történetbe ágyazva. Az előadásnak öt körül lett vége, de már teljesen sötét volt.

Sétáltunk egyet, vásárolgattunk, az Oxford streeten, majd a Totenham Courton beülltünk az azonos nevű étterem vacsorázni. Hétvége lévén most is tele volt a Pub, de azért az éttermi részben sikerült egy kis asztalt találnunk.

Az ételt, jelen esetben egy Fish and Chipset viszonylag gyorsan kiválas

ztottuk, a sörrel azonban már bajban voltunk, olyan nagy volt a választék. Mivel nem ismerem az angol söröket, ezért szimpátia és megérzés alapján választottunk. A London Pride - London büszkesége nevű sör mellett döntöttünk és nem bántuk meg. Én már akkor elhatároztam, hogy ha lehet, máskor is azt fogok inni.

Vacsora után még sétáltunk egyet a Sohóban, majd felszálltunk a metróra és hazaindultunk.

Attól eltekintve, hogy napközben egyszer elkapott az eső és elvesztettem az egyik kesztyűmet, nagyon jól telt a napunk.

2010. március 19., péntek

Ismét Londonban 1.





Hányat üt az óra?

A britek Temze parti fővárosa is azon helyek egyike, ahová szeretek visszatérni. Minél többször látogatom meg a várost, annál inkább közelebb érzem magamhoz. Jó ismét sétálni a Kensington vagy St. James parkban, újra és újra megcsodálni a híres épületeket, belülni egy már-már törzshelynek számító kocsmába, de még izgalmasabb dolog felfedezni valami újat.

Bármennyiszer is jársz Londonban, mindig tartogat valakmi érdekességet számodra. A nevezetességek és programok szines kavalkádja miatt mindig gondot okoz, hogy rendelkezésünkre álló néhány napba mit illesszünk be. (Nem is értem, miért mindig csak néhány napra megyünk.)



Én különben is hajlamos vagyok arra, hogy állandóan attól rettegek, hogy valamiről lemaradok, vagy valamit elmulasztok. Egy évvel korábban már meg akartuk nézni a Queen együttes zenéjére épülő We will rock you musicalt, de sajnos nem kaptunk jegyet. Hihetetlen, hogy 2002. május 14-e óta - lassan 8 éve - telt házzal megy a darab.

Most nem akartunk így járni, ezért megkerestem a színház honlapját, hogy jegyet foglaljak. Sajnos elég későn jutott eszembe a dolog, ezért már nem volt nagy választék, viszont a maradék - nem a legjobb helyekre szóló - jegyeket kedvezményes áron lehetett megvásárolni. Gyorsan le is foglaltunk a szombat délutáni előadásra két jegyet a darabonkénti 50 Font helyett 32,50-ért.



A fapados jegyhez igyekeztem egy árban hozzáillő szállást keríteni. Már régi vágyam volt, hogy egyszer London olyan negyedében lakjunk, ahol régi típusú viktoriánus házak vannak, - és persze a belvárostól ne legyen túl messze. Kedvenc szállásfoglalómon (a booking.com) néztem is néhány szállót, míg végül ráakadtam egy vörös téglaépületre, a Queens Hotelre. Ez nem lehet véletlen. A név már maga is jó jelnek mutatkozott. Az északi metróval mindössze 6 megállónyira volt a belvárostól, ahová még az 1-2 zónára érvényes jegy is jó volt. Lefoglaltuk a szállást, a három éjszakára angol reggelivel 163 Fontot fizettünk. A Piccadilly környékén egy hasonló szállásért reggeli nélkül is másfélszer annyit kértek, nem beszélve arról, hogy még a három csillagos szállodákban is közös WC és zuhanyzó állt a vendégek rendelkezésére.

Indulásunk előtt izgatottan figyeltem az időjárás előrejelzést. Sajnos egész hét végére esős időt mondot. Ezért igen csak kellemes meglepetésként ért, amint a vonatról leszállva napos idő fogadott. A Lutonról egészen a belvárosig be tudtunk menni, a Blackfriarsnél szálltunk le, majd innen sétáltunk tovább a Fleet streeten, illetve annak folytatásán a Strand streeten.

Fantasztikus, hogy az utakon, tereken mennyi óra van, és milyen szépek. Nem beszélve arról, hogy mind jár és a pontos időt mutatja.

Gyorsan le is fényképeztem a legszebbeket, miközben az éttermeket, pubokat is szemrevételeztük.


Megtaláltuk a Twining teaházat, ahol legalább hm.. ezer féle tehát árusítottak. Na jó lehet annyit azért mégsem, de rengeteg fajtát. Fekete, zöld, fehér és mindenféle gyógynövényből készült teákat, natúr és ízesített változatban, gyümölcsösöket és fűszereseket, filteres és szálas csomagolásban (nem is sorolom tovább, mert kezdek Gombóc Artúrra hasonlítani).


Az Apple Market a Covent Gardenben

Út közben besétáltunk a Covent Gardenhez, ahol beiktattunk egy nem teljesen angol reggelit. A környéken rengeteg színház van, hatalmas plakátok hirdették a jobbnál jobb musicaleket, többek közt az Olivert, amit szintén szerettem volna megnézni. A Covent Gardentől a Sohó felé vettük az irányt, ahol majd minden második házban színházjegyet árulnak. Bíztunk abban, hogy hátha akad elfogadható árú jegy valamelyik napra. Sajnos csak néhány nagyon drága jegy volt, így szomorú szívvel mondtunk le róla.

A szállóba két óra után lehetett bejelentkezni, ezért elindultunk arra felé, hogy elfogalaljuk szállásunkat, és megváljunk az egyébként alig 3 kilós csomagunktól is.


A Nord Lineról a Tufnell parknál szálltunk le. Rövid útbaigazítás után megtaláltuk az Anson Roadot és a Queens Hotel épületet. A környék nagyon barátságos volt, olyan, amilyet elképzeltem. Fehér kétszintes házak, az előkertekben a tél ellenére szines virágok pompáztak köszönhetően a Golf áramlat kedvező hatásának.

Az első két szobát azonnal visszaadtuk. Az első szoba dohányzó volt, amibe beivódott a cigarettafüst, a második szobában a fürdőszoba ablak ki volt törve. Hétvége lévén nem bíztunk abban, hogy még ott tartózkodásunk alatt kicserélik, ezért ismét visszaadtuk a kulcsot. A harmadik szobával minden rendben volt.

Lepakoltunk, készítettünk egy-egy kávét, majd összeszedtük magunkat, és visszaindultunk a városba.


A Trafalgar Square környékén sétálgattunk. A tér tele volt emberekkel, a szökőkutak között egy hatalmas feldíszített fenyőfa pompázott. Péntek délután a város megtelt emberekkel. Bár nem terveztünk aznapra múzeum látogatást, észrevettük, hogy a National Portrait Galleryben érdekes kiállítás nyílt Beatlestől Bowie-ig címmel. A hatvanas évekbeli kezdetektől követhettük nyomon a gombafejűek és pályatársaik életútját fotókon.

Híres-hírhedt zenekarok, prófétaként imádott zenészek, akik közül sokan már nincsenek köztünk. John Lennon, George Harrison, vagy a fiatalon elhunyt Jimmie Hendrix, Brian Johns. Rengeteg fotó Mick Jaggerről és a Rolling Stonesról. Hihetetlen, hogy még mindig ugyanazzal az intenzitással nyomatják. Azt hiszem, hogy a botrányok és balhék ellenére Jaggerék nagyon vigyáztak magukra. A vadság és féktelenség inkább a médiának és a rajongóknak szólt, és nem sok valóság alapja lehetett. Azok a pályatársak, akik valóban a két végén égették a gyertyát, mind meghaltak. Ezt a pörgést nem lehet évtizedekig csinálni, és közben magas színvonalon zenélni.

Na erről ennyit.


A Salesburi Pub a Strand Roadon

Szóval végignéztük a kiállítást, és kerestünk egy éttermet, ahol megvacsorázhatnánk. Mivel kimaradt az ebéd, igen csak megéheztünk. Néhány perc alatt eltüntettünk egy nagy adag beefsteket az elmaradhatatlan yokrshire puddinggal. Legrítottunk utána egy finom sört, majd átsétáltunk a Coven Gardenhez. Közben eleredt az eső is. Ahogy körülnéztünk a környékén, megláttuk a Thatre Royal homlokzatán az Oliver plakátják. Volt még vagy húsz perc az előadás kezdetéig. Gondoltuk, hogy teszünk egy próbát, hátha kapunk jegyet.

A pénztáros először sajnálkozott, hogy nem tud segíteni, aztán mégis talált két jegyet. Egészen jó helyre szóltak, és csak 25 Fontba került darabja.

Szenzációs előadáson vettünk részt. Annyira fantasztikus produkciót láthattunk, hogy teljesen lenyűgözött.

Azt el kell, hogy mondjam, hogy igencsak meglepepetést okozott a közönség. Londonban most először voltunk színházban. Itthon az ember kulturáltan viselkedik. Előadás alatt nem zavar másokat, nem eszik-iszik.

A londoni színház stílusban inkább hasonlít egy multiplexhez. Az emberek ételt italt visznek magukkal a színházterembe, és bizony előadás alatt esznek-isznak.

Előadás végén, mikor felkapcsolták a villanyt, úgy éreztük magunkat, mint egy disznóólban. Mindenféle papírpoharak, műanyag flakonok, sörös üvegek és chipses zacskók hevertek. Nagyon örülök, hogy nálunk azért ezt nem engedik meg a színházban.

Mire kijöttünk, az eső is elállt, így gyalog tettük meg a földalattiig az utat. Nagy kellemesen telt az első nap.

A szállóban kellemes meleg fogadott, az ágy kényelmes volt, és jót aludtunk.