2008. december 31., szerda

Londonban - 4.



Sherlock Holmes nyomában


Úgy terveztük, hogy londoni tartózkodásunk utolsó napján a legendás nyomozó előtt fogunk tisztelegni.


De előtte még elmentünk a Regent Streetre, hogy megvegyük azt a cipőt, amit előző esti sétánk során kinéztem magamnak. Minden cipő 29 Fontba került, de ha három párat vesz valaki, akkor csak 30 Fontot kell fizetni. Naná, hogy három pár divatos lábbelivel jöttünk ki az üzletből. Útban a földalattihoz még betértünk egy-két helyre, és kihasználtuk a karácsony előtti vásár kedvezményes ajánlatát. 


Aztán irány a Baker Street 221, ahol a híres nyomozó lakott. Persze azt mindenki tudja, hogy Sherlock Holmes kitalált személy, de ez egyáltalán nem számít annak a sok embernek, akik naponta elzarándokolnak a fenti címre, hogy megnézzék a múzeumot, vagy szert tegyenek néhány ereklyére a mellette lévő ajándékboltban.

 

A múzeum előtt áll a felügyelő, akivel a látogatók – Sherlock Holmes sapkába bújva, pipával a kezében – lefényképezkedhetnek. 


Az ajándékboltban Sherlock Holmes korabeli eredeti újságokat lehet vásárolni potom 15 Fontért. De akad a nyomozó képével ellátott gyufa, dugóhúzó, kulcstartó, tálca, tányér, pohár, bögre, naptár, toll, ceruza, és még több ezer dolog. Szerintem nem lehet olyan dolgot kérni, ami ott nincs. 

A Múzeummal szemben van egy Sherlock Holmes vendéglő, ahol valódi Fish and Chipset ettünk. Ez Angliában az egyik legolcsóbb és mindenütt kapható étel. Finom szálkamentes rántott hal hasábburgonyával, citrommal és majonézzel. Fenséges étel. 


Ebéd után elmentünk a Trafalgár térre, hogy egy másik Sherlock Holmes vendéglőt is meglátogassunk. Ez egy hamisítatlan londoni pub, ahol tucatnyi sörfélét csapolnak, köztük a Sherlock Holmes sört is. A felső szinten egy emlékszobát is berendeztek a Pub névadója számára. 


Egy hangulatos sörözést követően elindultunk a repülőtérre. A legközelebbi pályaudvarra mentünk ki, ahonnét a Lutoni vonatok indulnak, de vasárnap lévén a pályaudvar zárva volt. Ekkor megpóbáltunk a Farringdonon felszállni, ahová érkeztünk, de ez pályaudvar is le volt zárva, de itt legalább eligazítást kaptunk, hogy hol tudunk felszállni. Mentünk még egy megállót a Charing Crossra, és már azt gondoltuk, hogy sínen vagyunk, de éppen elment a vonat az orrunk előtt. A következőre fél órát várni kellett. Bár idejében elindultunk, a sok felesleges kitérő – és egy negyed órás üzemzavar - miatt elég pengeélen függött, hogy elérjük-e a gépet. 


A vonat szerencsére pontosan indult, és időben érkezett. Hatalmasat rohantunk a buszig, majd a busztól a pultig, hogy megkapjuk a beszállókártyát. Persze rögön gond volt a csomagokkal, mert kézipoggyászként csak egy darabot lehet felvinni a gépre, nekem meg a retikülömön kívül még ott voltak a cipők. Próbálkoztunk egy másik pultnál, de ott is megtagadták a jegykezelést. Bár a két „csomag” együttesen alig volt három kiló, mégis velünk szívóztak, miközben más járatoknál 3-4 kézitáskát is engedélyeztek. Úgy látszik a budapesti járat fokozott figyelmet érdemel. 

Persze egyre idegesebbek lettünk, mivel úgy tűnt, hogy lemaradtunk. Végül mérgemben belegyömöszöltem a retikülömet a cipős reklámszatyorba, és megkérdeztem, hogy akkor most így jó. Erre azt mondták, hogy igen, most már csak egy csomagom van, és megkaptuk a beszállókártyát. Kész röhej. 

Bár a vámvizsgálat sem volt piskóta. Volt a retikülömben 2 üveg parfűm, eredeti csomagolásban, azt legalább háromszor átvilágították. Aztán levettették velem a csizmámat, a kabátomat és igen alaposan ellenőriztek. Biztosan azért mert igen ideges voltam. Mondtam is a biztonsági komának, hogy le fogjuk késni a gépet, most már engedjen tovább. Ő meg egyre hajtogatta, hogy van még idő, hová rohanunk. Nem értettem, hogy mi a fenét hajtogat. Visszaöltözködtem, és rohantunk a kapuhoz, ahová ki volt írva, hogy a budapesti járat egy órát késik. 

Hát ezért voltak olyan ráérősek. Végül is most az egyszer nem bántuk, hogy késett, mert volt idő egy kicsit pihenni a gép indulásáig. 


Hát ez történt velünk Adventkor Londonban. 



Sherlock Holmes nyomában 

2008. december 30., kedd

Londonban 3.


A Westminster Apátság és a Tower Bridge


Reggeli után tervünknek megfelelően egyenesen a Westminster Apátsághoz mentünk. A bejáratnál leszurkoltuk a személyenként 12 Fontos belépési díjat, amiért kaptunk egy magyar nyelvre beállított audio guidet, ami az apátság legfontosabb síremlékeiről és tárgyairól ad tájékoztatást.

A Westminster udvarán lévő St. Margaret kápolna


Akit igazán érdekel a történelem, annak valódi kincsesbánya az apátság. A ma látható apátság helyén már a 7. században templom állt, melyet 4 évszázaddal később Hitvalló Edward átépíttetett

.

Az Apátság főkapuja

A jelenlegi templom a 13. században készült el. Hosszú évszázadokon keresztül itt koronázták meg Anglia királyait, királynőit, itt kötöttek házasságot és ide is temették őket.


A templom központjában a főhajóban áll St. Edward monumentális síremléke. Oldalában unokája III. Edward sírja helyezkedik el. St. Edward emlékműve mögött egy emelvényen áll a fából készült koronázási szék. Említést érdemel III. és V. Henrik síremléke.


A Lady kápolnában látható VIII. Henrik lányainak I. Mária királynő és féltestvére I. Erzsébet királynő síremléke. Erzsébet koporsóját Mária koporsója fölé helyezték. A kápolna híres sírjai közé tartozik Lady Margaret Beaufort és Margaret Countess of Lennox síremléke. Talán a legtöbb kegyeleti virágot az elveihez halálig hűen ragaszkodó tragikus sorsú skót királynő Mária sírján láttunk.

Mindig sok látogatót vonz a Westminster

A templom egyik sarkát a poétáknak szentelték, van, akinek a sírja is itt található, másoknak csak az emléktáblája. Az egyik legimpozánsabb Shakespeare és a híres zeneszerző Händel emlékműve.

Számos ismert nevet találtunk a falon és a templom padlóján elhelyezett kőtáblákon, Charles Dickens, Thomas Hardy, Rudyard Kipling, William Blake, Jane Austen, a három Broe nővére, T.S.Eliot és még sok más híres angol költő, író, és Sir Laurence Olivier a 20. század egyik leghíresebb színésze.


Az apátság főhajóját a szentély választja szét. Egyik oldalán St. Edward Sírja és a Lady kápolna található, ezt jártuk körül először. Majd egy oldalajtón át kijutottunk egy udvari folyosóra, ahonnét a régi kápolna és az apátsági múzeum nyílik. A múzeumban néhány koronázási kelléket láttunk, valamint ruhákat, és az uralkodók fából készült méretarányos utánzatát. Haláluk után eredetileg az uralkodók holttestét vitték körbe, később ezt egy fából készült utánzattal helyettesítették.

Cook kapitány emléktáblája

Sajnos az apátságban nem lehet fényképezni, de a kerengő falán lévő emlékekről tudtam egy-két fényképet készíteni.

A kerengő falán is táblák sorakoznak


A kerengő a szentély másik oldalán vezetett be a templomba. Itt a tudósok és híres feltalálók sírjai találhatók. Newton, és Charles Darwin a két legismertebb személyiség, de számos matematikus, fizikus, csillagász és mérnök is megkapta a megtiszteltetést, hogy az apátságban legyen örök nyughelye.

Ugye mindenki rájött, hogy az üstökös felfedezőjének emléktábláját látja

Jó sokáig elidőztünk a templom ódon falai között. És akkor még nem is beszéltem a templom színes üvegablakairól, vagy a kórus csodálatosan faragott székeiről.


Egy gyors ebédet követően elmentünk a Tower Hídhoz.

Mielőtt felmentünk volna a hídra, megnéztük a dokkokat. Szerencsére csodálatos napos idő volt, így jól esett a séta. Mikor első este sikerült megnéznünk a híd felnyitását, elhatároztuk, hogy ezúttal felmegyünk a felső szintre is. A hídlátogatás 6 Fontba került. Lifttel felvittek a felső szintre, ahol végig lehetett sétálni mind a két oldali folyosón, és remek képeket készíteni.

Aggódtam egy kicsit, hogy erős szél lesz odafenn, de kiderült, hogy a felső gyalogos híd üveggel fedett,így teljesen szélvédett.

A Tower épülete a hídról

Csak a fényképezésre kialakított helyeken lehet elhúzni egy kis ablakot. A túloldali hídpilléren jöttünk le lifttel, de itt még nem ért véget a látogatás. Egy kék lábnyomot követve végigsétáltunk a Temze túloldalára, majd lekanyarodtunk a híd lábához. Itt a nyomok egy vasajtóhoz vezettek, amin keresztül bejutottunk a hídszerkezet lelkét képező gépházba. Innen irányítják a híd felnyitását. Megnéztük a hatalmas gépeket és kipróbáltuk a modeleket.

A gépház

Már kezdett sötétedni, amikor a Temze parján végigsétálva elértük Shakespeare híres színházát a Globe színházat. Bekukkantottunk az előtérbe, de bejutni nem tudtunk, mert már zárásra készültek. De így is fantasztikus érzés volt ott lenni, még akkor is, ha ez a színház már nem a eredeti színház.


Tovább sétáltunk a Modern Tate Galériához. Közben teljesen besötétedett. A galéria még nyitva volt, az aulában körülnéztünk, majd a sétáló hídon visszamentünk a túloldalra.

St. Paul Katedrális

A St. Paul katedrálishoz jutottunk ki. Emlékeztem rá, hogy van a közelében egy remek Pub, ahol meg akartunk vacsorázni. Néhány éve jártunk ott, és nagyon kellemes hely volt. Meg is találtuk, de érthetetlen okból zárva volt. Mivel a környéken nem találtunk semmi megfelelő helyet, metróra szálltunk, és visszamentünk törzshelyünkre a Picadillyre. Ott rengeteg jó étterem és kocsma van, de a többségük teli volt, a bejáratnál sorok álltak, várva a bejutásra. Végül a kínai negyedben sikerült helyet találnunk, ahol nagyon finom dolgok között válogathattunk. Ezeken a helyeken 8-10 Font megfizetése ellenében annyit ehettünk, amennyit csak akartunk. Az éttermek kínálata nagyjából hasonló, de ebben az étteremben volt rák és shusi is, amikből nagyon finomat ettünk.

Vacsora után sétáltunk egyet a környéken. A kocsmák most is teli voltak, beülni nem igazán tudtunk sehová, ezért elindultunk a szállodába. Nagyjából összepakoltunk, és megterveztük, hogyan töltsük utolsó napunkat. De ez egyenlőre legyen meglepetés. Izgalmas meglepetés.


A banknegyed a hídról

2008. december 29., hétfő

Londonban - 2.

Egy derűs nap Londonban



Reggel arra ébredtünk, hogy a sötétítő függöny résein besüt szobánkba a nap. Ez elég inspirációt jelentett ahhoz, hogy kiugorjunk az ágyból, és a szálloda halljában elfogyasztott bőséges reggeli után útnak eredjünk.



Először a British Múzeumhoz mentünk, hogy megnézzük a híres kristálykoponyát. Mivel már többször is jártunk a múzeumban, csak rövidre terveztük a látogatást, de így is legalább másfél órát eltöltöttünk a rengeteg érdekesség között. Engem különösen a kínai részleg ragadott magával, de fantasztikus érzés beszívni a régi könyvek és faragott tárgyak illatát.



A koponyára a 24-es teremben találtunk rá. Sokáig úgy tartották, hogy a koponya legalább ezer éves, és feltehetően egy igen fejlett ismeretlen civilizáció remeke. De csalódnunk kellett, mert a tároló melletti felirat szerint csupán a 19. századra tették keletkezési idejét. Amikor a Múzeum egy Tiffany árverésen megvásárolta, még úgy tartották, hogy különleges ókori lelet, de egy elektro-mikroszkópos vizsgálat fogkrémmel történt polírozásnyomokat mutatott ki. Azt pontosan nem értettem, hogy a nyomok miért írták felül a korábbi keletkezési időre vonatkozó dátumot, hiszen bármikor megtörténhetett egy utólagos „fényesítés”, de a tudósok bizonyára tudják, miért változtatták meg a véleményüket.


A Múzeumban tett nézelődés után elmetróztunk a Viktória pályaudvarra, amely több híres angol filmnek is színhelyéül szolgált. Innen kisétáltunk a Temze partra és felültünk a London Eyera. A 135 méter magas óriáskerékről fantasztikus kilátás nyílik a városra, a Westminster Hídra és a Parlamentre. A hatalmas kerék fél óra alatt ér kőrbe. A menet elég borsos, a felnőtt jegy 15,17 Fontba kerül.



A London Eye közelében a Temze parton számos egyéb látnivaló akad. Ott van például a híres Dali Múzeum, vagy az Aquarium. 



Mivel továbbra is szép napos időnk volt, átsétálunk a Westminster Hídon, és körbejárjuk a Parlament épületét.

A Westminster apátságot is szerettük volna megnézni, de aznap csak 3-ig volt látogatható, ezért másnapra halasztottuk, mert nem akartuk csak úgy kutyafuttában végigloholni rajta.


Továbbsétáltunk a St. James parkba, ahol ismét megpróbálkoztunk a mókusetetéssel, de nem sok sikerrel, ezért inkább csak sétálgattunk, és élveztük a késői napsugarakat. (Ezért javasoltam korábban, hogy érdemesebb a Kensington Gardenben etetni őket.)


Körbejártuk a Trafalgár teret, ahol a világ legkisebb – kőből épült - rendőrőrse található. A kör alapú építmény átmerője talán egy méter lehet.


Öt óra körül már elég sötét volt, ezért visszasétáltunk a Parlamenthez, hogy kivilágítva is megcsodálhassuk. A híd tele volt emberekkel, mi is visszasétáltunk a túlsó partra, és mivel a egész napos mászkálástól jól elfáradtunk és megéheztünk – csak némi rágcsálnivalót ettünk délben – beültünk vacsorázni.


Vacsora után ismét az Oxford és Regent streeten sétálgattunk. Szerettünk volna beülni valahová, de minden Pub tömve volt. Péntek lévén a fiatalok igen csak alulöltözve az utcán öntötték magukba a sört. Amelyik há előtt tömeg állt, ott biztos, hogy kocsma volt. Bár a hőmérő még nap közben sem emelkedett 7-8 C fölé, és forróvérű lányok harisnya nélkül, miniszoknyában és egy vékony topban szorongatták italukat. Jobb híján a Picadilly Circus közelében lévő Tesco minimarketben vettünk innivalót, és nézegettük az üzleteket. Bár megfogadtam, hogy nem fogok vásárolni, egy szép cipőnek most sem tudtam ellenállni.


Nosztalgiázásként elsétáltunk a világhírű Odeonhoz, mely előtt egy igazi „angol park” üzemelt.

Miután jól elfáradtunk, metróra szálltunk, és elindultunk haza. Szomorúan állapítottuk meg, hogy a metrón utazó fiatalok nagy többsége – hogy finoman fogalmazzak – igencsak illuminált állapotban volt. Hét végén úgy látszik, hogy mindenki elengedi magát. Azt hiszem, holnap is hasonló helyzetnek nézünk elébe. De ez nem változtat azon, hogy imádom Londont.

2008. december 26., péntek

Londonban - 1.



Advent Londonban


Már jó néhány alkalommal jártam a brit fővárosban, de soha nem sikerült karácsonyi díszbe öltözve látnom, pedig sokak szerint a londoni karácsonyi vásárok forgatagának nincs párja. Lélegzet elállító, amint az ember megpillantja a Picadilly, a Regent vagy Oxford Street csillogó üzleteinek kínálatát, a régimódi taxikat, az emeletes buszokat és a hömpölygő vásári sokaságot. Vágytam rá, hogy én is részese legyek a villanyfüzérek alatt araszoló tömegnek, és ez a kívánságom az idén teljesült. 


Négy napot töltöttünk Londonban, melynek a hangulatát próbálom most a karácsonyi ünnepek alatt visszaidézni. Remélem, hogy sikerül, és egy kicsit mindenki részese lehet londoni utunknak. 


Megérkeztünk


Még nem ütötte el a reggeli nyolcat a Big Ben órája, amikor leszálltunk a Londonhoz közeli Luton repülőtéren. Ahogy kiszálltunk a gépből szitáló eső permetét csapta arcunkba a szél, és a fejünk felett tornyosuló sötét esőfelhők nem kecsegtettek semmi jóval. Néhány perc alatt átestünk az útlevél és vámvizsgálaton, majd az épület túloldalán kimentünk a buszokhoz. Mintegy 10 perces  utazás után kiszálltunk a pályaudvarnál és jegyet vettünk a Londonba induló vonatra. Az út kb. 40 percig tartott a Farringdon pályaudvarig. Vettünk egy peak off napi bérletet 5,90-ért, majd többekkel együtt kivártuk a fél 10-ig hátralévő öt percet, hogy elinduljunk a szálloda felé. (Londonban 9.30-ig tart a reggeli csúcs, ezt követően zónától függően néhány fonttal olcsóbban lehet utazni.) A 4. zónában sikerült szállást foglalnunk, amely a Central Lane vonalán fekszik. Úgy gondoltuk, hogy megszabadulunk a csomagoktól, és ha lehet elfoglaljuk a szobánkat is. A szállodát könnyen megtaláltuk, de a szobák még nem voltak kész, ezért csak bejelentkezni tudtunk. Szerencsére a csomagokat el tudtunk helyezni, így már szabadon indultunk vissza. 


Múzeumban 


A Természettudományi Múzeumnál szálltunk ki, és mivel nem túl sokat javult a idő, betértünk a Múzeumba. Több szinten rengeteg látnivaló várja a látogatókat. A kiállítás nagy része interaktív, ha egy-egy kiállítási darabról többet szeretnénk megtudni, csak egy gombnyomás, és máris zúdul ránk az információ. 

Egy speciális szobában kipróbáltuk, hogy milyen egy nagy erősségű földrengés, - nekem ez tetszett a legjobban – és megemelhettünk egy nagyobb meteorit darabot. Láttunk egy csomó különleges ásványt, őshüllő csontvázat. A múzeum gyűjteménye olyan gazdag, hogy akár több napot is el lehet tölteni nézelődéssel. A belépés egyébként ingyenes, csakúgy, mint a több állami tulajdonú múzeumba. 


A természettudományi részlegben tett látogatást követően átmentünk a tudományos részbe, ahol az elmúlt évszázad tudományos felfedezéseit gyűjtötték össze, főként a közlekedés és űrkutatás területéről.

Engem leginkább a régi gőzmozdonyok ejtettek rabul, és egy hatalmas világítótorony, amely Anglia partjainál segített útba igazítani a hajókat. De láttunk komplett olajkutat, fúrótornyot, űrhajót és űrruhákat.


A Kensington Parkban



Mire befejeztük a nézelődést kisütött a nap, ezért a közeli Kensington park felé vettük az irányt. A parkban körbejártuk az Albert emlékművet, majd megpróbáltunk bejutni az emlékművel szemben lévő Royal Albert Hallba, de sajnos éppen négy napos teniszgála volt, így nem tudtunk körülnézni.  

A Royal Albert Hall


Visszasétáltunk a parkba, megnéztük a tóban úszkáló hattyúkat, sirályokat és más madarakat, majd a híres Golden Gaten keresztül a Kensington Palota -itt élet Diana hercegnő – kertjében etettük meg a mókusokat. 


Az itteni mókusok rendkívül barátságosak, és emellett elég  „éhenkórászok” is, képesek több percen keresztül a ember tenyerében ülve csemegézni. Mi egy kisebb zacskó müzlivel próbálkoztunk, ami úgy tűnt, kedvükre való volt. Amint megcsörgettem a celofán zacskót, máris fél tucat aprócska fej emelkedett ki a fűből, kémlelve a zaj eredetét. Az újbóli csörgetésre már rohantak is felém, várva a finom csemegét.


A St. James parkban is próbálkoztunk, de az ottani mókusok túl vannak etetve, ezért elég nehéz odacsalogatni. Amint megkaparintják a kínált csemegét, elszaladnak vele, és többnyire elássák, ezért ha valaki mókust szeretne etetni, mindenképpen a Kensington palota kertjét javaslom. 


A mókusetetést követően ismét földalattira szálltunk, hogy megnézzük a híres Tower Bridge felnyitását. Eddig még nem sikerült kifognunk a híd felnyitást, de a híd honlapjáról (www.towerbridge.org.uk) megtudtuk, hogy negyed hatkor részesei lehetünk a nagy eseménynek. Van olyan,  hogy egy nap akár többször is felnyitják a hidat, de előfordul, hogy több napig is hiába várnak rá, ezért utazás előtt érdemes tájékozódni! 


ATower Híd


Mikor a Tower Hill megállónál feljöttünk a földalattiból, szomorúan tapasztaltuk, hogy ismét csak eleredt az eső. Tovább rontotta kedvünket a Tower egyik őrétől kapott információ, aki az mondta, hogy nem nyitják fel a hidat, mert visszafordult az az árbocos, amelyik eredetileg át akart kelni. Láttunk is egy elmenő hajót. Tanácskoztunk, hogy akkor merre induljunk, amikor egy ötlettől vezérelve felsétáltunk a hídra, hogy megnézzük, mikor nyit reggel a felső szinten lévő kilátó. Ekkor hangos csengetésre lettünk figyelmesek, majd láttuk, hogy emelkedik a híd. Észre sem vettük, hogy leállt az autós és gyalogos forgalom. 




Álltuk az esőben, és csodáltuk, amint a hatalmas szerkezet hangtalanul, egyenletesen emelkedik. Onnét, ahol álltunk, sajnos nem láttuk az áthaladó hajót, de a híd néhány perc múlva csendben lecsukódott. Az utat keresztező rácsot elhúzták, áthaladt egy rendőrautó, majd amint átért, elindulhatott ismét a forgalom.

 


Látkép a Tower Hídról


A Picadilly Circus


Bár már korom sötét volt, de még korai volt az idő, ezért úgy döntöttünk, hogy sétálunk egyet az Oxford Streeten, és megnézzük a karácsonyi vásár hangulatát. Metróra, vagy ahogy itt nevezik Undergrandra szálltunk és meg sem álltunk az Oxford Circusig. Ráakadtunk egy hatalmas Apple boltra, ahol kipróbáltuk a legújabb Macbookot. A férjem valóságos paradicsomban érezhette magát Ilyen hatalmas Apple áruházat még nem láttunk.  Két szinten az összes Mac-es terméket meg lehetett találni. Legalább 100 eladó segítette az eligazodást. Jó időbe telt, mire sikerült kicsalogatnom. Elindultunk a Picadilly Circus felé. Benéztünk néhány már jól ismert helyre, de találunk egy új látnivalót is Replay csodálatos világát, a Belive it or not! házat. Aki látta a tv-ben a Mr. Replay sorozatát, annak lehet némi elképzelése a dologról. 


Épp egy zárt körű parti zajlott, de szerencsére sikerült rábeszélni az egyik hostes managert, hogy engedjen be, mert egy magyar blogba szeretnék írni róluk, és nem biztos, hogy még egyszer sikerül visszajönnöm. Eredetileg úgy terveztük, hogy körülnézünk, készítünk néhány fényképet, majd elmegyünk vacsorázni. Végül olyan kedvesek voltak a vendéglátók, mi pedig igen jól éreztük magunkat, hogy ott töltöttük a nap hátralévő részét. 

Barátságot kötöttünk a világ legmagasabb és legkövérebb emberével (viaszból készült másukkal!) és egy csomó hihetetlen dolgot is láthattunk, amelyet mindenképpen meg kell tapasztalni, ugyanis nagyon nehéz elmesélni.


Egy dolgozószobában megjelent Mr. Replay. Levette a kalapját, feldobta egy fogasra, majd leült egy íróasztal mellé. Kinyitott egy dobozkát, elővett egy tollat, megforgatott egy földgömböt és mesélt. Majd felkapcsolták a villanyt, és minden eltűnt, kivéve az íróasztalt. Az egész csak érzéki csalódás volt, minden hologram volt csupán. 


Vagy egy másik példa. Egy hosszú folyosón mentünk át, mely hidat imitált, két oldalán ugyanis egy-egy korlát volt, és a folyosó aljzatát a hidaknál használatos fémlapokkal fedték be. A „híd” körül színes fénypontok futottak körbe. 


Elindultunk a hídon, és úgy éreztük, hogy a híd elfordult, és erősen kellett kapaszkodnunk, hogy ne essünk le. Csak nagy nehézségek árán tudtuk megtenni a 4 métert, hogy átjussunk a folyosón. Mikor végül kiléptünk láttuk, hogy mások is erősen kapaszkodnak, pedig a híd meg sem mozdult. A körbe futó fénypontok csapták be érzékeinket. 

Ez csak néhány érdekesség a Replaynél látottak közül. Ha Londonban jártok, mindenképpen érdemes felkeresni.


A parti után elindultunk a szállodába. Mire odaértünk, már majdnem éjfél lett. Megkaptuk a szobánkat, felvettük a csomagjainkat, és lefeküdtünk. Az eső ellenére kellemesen telt az első nap. Reméltük, a többi sem lesz rosszabb.